Scroll Top

تفاوت دکوراسیون با طراحی داخلی در چیست؟

تفاوت دکوراسیون با طراحی داخلی در چیست؟

تعریف دکوراسیون

برای دانستن تفاوت دکوراسیون با طراحی داخلی ابتدا باید با تعریف هر دو به خوبی آشنا باشیم. در واقع دکوراسیون بین دو علم معماری و طراحی داخلی است که از یک طرف مثل علم معماری با ساختمان و اجزاء و عناصر تشکیل دهنده آن ارتباط دارد و از طرف دیگر مانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز می کند. در بحث دکوراسیون به ظاهر فضا پرداخته می شود و ساختار آن چندان حائز اهمیت نیست. طراحی دکوراسیون توسط دکوراتور صورت می گیرد؛ دکوراتور به دور از دانش مهندسی و طراحی معماری جهت کار چیدمان تزئینات داخلی، انتخاب رنگ متریال و پارچه ها، پرده ها، تابلو ها و.. را بر عهده دارد.

تعریف طراحی داخلی

برای فعالیت در زمینه طراحی داخلی می بایست در این زمینه تحصیل کرده باشید. در بعضی از کشورها فرد باید در آزمون هایی شرکت کند تا بتواند به صورت رسمی و دولتی در این حرفه فعالیت کند. طراحی داخلی یکی از شاخه های طراحی معماری است و شغلی است که به دانش و فعالیت های عملی نیاز دارد. کار طراح داخلی ترسیم فضاها و فرم های داخلی ساختمان با تمرکز و رعایت بر اصول طراحی معماری است که اگر اطلاعاتی از کارهای هنری و درک هنری بالا در زمینه چیدمان تزئینات داخلی نیز دارد می تواند ورود کند.

difference-decoration-and-interior-design 1

تفاوت دکوراسیون با طراحی داخلی

حالا میخواهیم با توضیحاتی که داده شد بدانیم که تفاوت دکوراسیون با طراحی داخلی در چیست؟ بیشتر مواقع دکوراتورها خود را درگیر بازسازی و یا برنامه ریزی ساخت و ساز نمی کنند و زمانی که فعالیت های ساختمانی به پایان برسد کار آنها شروع می شود. طراحان داخلی اغلب رابطه نزدیکی با معماران ساختمانی دارند و سعی میکنند تا رضایت مشتری را بدست آوردند و برای آنها ماهیت مکان فرقی ندارد فقط در تلاش اند تا کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

دکوراتورها متخصصین تغییر شکل اتاق هستند و اغلب به تنهایی کار می کنند و رابطه نزدیکی با معماران ساختمانی ندارند. آنها در سبک، انتخاب مبلمان و تزئینات جزئی نیز به مشتری کمک می کنند. در واقع هدف اصلی کار آنها به روز رسانی و اصلاح اتاق هایی است که نیاز به تازه شدن دارند. دکوراتورها بیشتر با سازندگان مبلمان، خیاطان، پرده دوز ها، مجسمه سازان و متخصصان صنعت دیگر در ارتباط هستند.

دکوراتور و طراح داخلی هر دو به کار طراحی یک فضا مشغول هستند اما دکوراسیون تزیین و مبله کردن یک فضا با لوازم زیبا و به روز است و طراح داخلی فردی است که یک فضا را طراحی می کند. برای خرید باغ و زمین در خسروان میتوانید با خیال راحت از مشاور املاک ویوما مشاوره بگیرید.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

 • توجه به نورپردازی اصولی خانه
 • توجه به انتخاب رنگ ها
 • فضای خانه خلوت و ساده باشد
 • از گیاهان استفاده شود
 • ایجاد هارمونی خوب
 • انتخاب دیوارکوب های شیک و مدرن
 • استفاده از آینه دکوراتیو در خانه
 • چیدمان مناسب مبلمان
 • خرید یک یا دو نوع وسیله تزیینی گران قیمت و مجلل( مثل آباژور یا ساعت دیواری شیک)
 • در چیدمان وسایل باید تقارن رعایت شود

difference-decoration-and-interior-design 2

وظایف طراح داخلی

حداقل استفاده کاربردی و بهینه از فضا از وظایف مهم طراح داخلی می باشد که شامل نقاشی کف ساختمان تا چیدمان لوازم تزئینی در داخل اتاق است. البته یک طراح داخلی میتواند به هنر و تزئینات و طراحی دکوراسیون داخلی علاقه مند باشد ولی یک دکوراتور نمی تواند کار طراحی داخلی را نیز انجام دهد چرا که نیاز به تخصص و گذراندن دوره های مختلف میباشد. آنها نه تنها ظاهر اتاق را عوض می کنند بلکه تغییراتی در کارایی اتاق نیز ایجاد می نمایند.

تفاوت وظایف دکوراتور با طراح داخلی

در بیشتر مواقع عبارت های دکوراتور و طراح داخلی با یک معنی به کار می روند اما در حقیقت دو شغل کاملا متفاوت هستند. دکوراتور و طراح داخلی به دکوراسیون یک فضا مشغول هستند اما دکوراتور وظیفه مبله کردن و تزیین یک فضا با اشیای زیبا و به روز را دارد در حالی که طراحی داخلی هنر و علم درک رفتار افراد به منظور ساخت فضاهای کاربردی در یک ساختمان است.

difference-decoration-and-interior-design 3

سبک های دکوراسیون

دکوراسیون داخلی دارای انواع و سبک های متفاوتی است که مشتری طبق سلیقه خود سبک موردنظر را انتخاب می کند. پس لازم است برای شروع طراحی دکوراسیون داخلی شما انواع سبک ها را بشناسید و همه نکات آن را بدانید تا بتوانید نسبت به علایق خود بهترین سبک را انتخاب کنید که شامل:

 • دکوراسیون داخلی مدرن
 • دکوراسیون داخلی کلاسیک
 • دکوراسیون داخلی مینیمال
 • دکوراسیون داخلی روستیک
 • دکوراسیون داخلی پست مدرن
 • دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

هزینه طراحی دکوراسیون

با توجه به یک سری از فاکتورها هزینه طراحی دکوراسیون تعیین می شود و نمی توان به یک قیمت مشخص اشاره کرد. از مهمترین عوامل تعیین کننده هزینه طراحی دکوراسیون اینکه کدام سبک و چه مقدار متریال مورد نیاز است تأثیر دارد.

سخن پایانی

در زمینه دکوراسیون و طراحی داخلی متاسفانه هرج و مرج فراوانی وجود دارد که بعضی از افراد از دو تخصص هیچ تحصیلاتی ندارند ولی اقدام به طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی میکنند که موجبات طراح های غیر استاندارد و هدر رفت سرمایه می شوند که البته نبود شفافیت قانونی لازم نیز به این آشفتگی کمک زیادی کرده است. برای استعلام قیمت خرید ویلا در آینه ورزان میتوانید با مشاور املاک ویوما در تماس باشید.

مقالات مرتبط

نظرات

three × five =