Scroll Top

در طراحی نمای ویلا چه نکات و عواملی مهم است؟

در طراحی نمای ویلا چه نکات و عواملی مهم است؟

طراحی نمای ویلا

طراحی نمای ویلا یکی از ارکان اساسی در طراحی ویلا است و اولین عاملی است که نظر مخاطب را به ویلا جلب می‌کند و به همین دلیل است که در ساخت ویلا دارای اهمیت بسیاری است و به عبارتی معرف کل ساختمان است. تا حد زیادی نمای ویلا می تواند  نشان دهنده سلیقه ی مالک ویلا باشد پس زمانی که قصد خرید ویلا در جابان را دارید علاوه بر محوطه داخلی، نمای بیرونی هم در انتخاب ویلا بسیار مهم است.

نمای ویلا یکی از مهم ترین قسمت‌های بناست که تاثیر گذاری زیادی بر دید بیننده میگذارد. امروزه نماهای به روز و متفاوتی مانند نمای چوبی، سنگی، شیشه‌ای و غیره … در عرصه طراحی پدیدار آمده که بهتر است همخوانی و یکپارچگی لازم را با دیگر قسمت های بنا مانند محوطه ویلا داشته باشد. به همین جهت باید توجه داشته باشید که طراحی نمای ویلا کاملا متناسب با سبک بنا و سایر نقاط پروژه انجام شود.

مشاور املاک ویوما در این مقاله قصد داریم به بخش های مهم و اساسی از مراحل طراحی نما ویلا بپردازیم زیرا اولین برداشت شما از ویلا بسیار مهم است.

طراحی نمای ویلا 1

اهمیت طراحی نمای ویلا

نماها چهره هر ویلا هستند که در هویت و شخصیت بخشیدن به ساختمان نقش مهمی را ایفا میکنند. نمای ویلا نمایانگر سبک و دیدگاه خلاق معمار میباشد بنابراین نما یکی از عامل مهم در ساخت و طراحی ویلا بوده و از این رو بسیار حائز اهمیت است. نمای ویلا علاوه بر زیبایی در کیفیت، عملکرد و افزایش طول عمر بنا نیز موثر است.

جذابیت ظاهری یک ویلا بستگی به طرح بیرونی و نمای آن دارد. یک طرح شیک اثری ویژه و منحصر به فرد در ذهن خواهد داشت. مصالح و متریال به کار رفته در نما از عوامل مهمی‌ است که باعث می‌شود تا در کیفیت ویلا تاثیر گذار باشد. با دارا بودن مشخصه‌های فنی و استاندارد‌هایی که برای متریال مورد استفاده در نمای ویلا وجود دارد در نهایت با یک طراحی نمای اصولی و زیبا می‌توان برخوردار شد.

طراحی با دقت و اصولی نمای ویلا به غیر از زیبایی و کیفیت بخشیدن به ساختار ساختمان باعث محافظت در برابر آب و هوا و آسیب‌های مختلف در سالهای طولانی می‌شود به همین دلیل انتخاب نمای مناسب را به انتخابی بسیار مهم تبدیل می‌کند. بشتر اوقات به دلیل اینکه ویلا در خارج از شهر قرار دارد در طراحی نما، معمار با محدودیتی مواجه نیست و می‌تواند بهترین طرح ممکن را ارائه دهد.

طراحی نمای ویلا 2

مشخصات متریال در طراحی نمای ویلا

استفاده از متریال استاندارد از مهم‌ترین عواملی است که هنگام طراحی نما برای ویلا باید به آن توجه کرد. انتخاب مصالح مناسب نه تنها جنبه زیبایی دارد بلکه استقامت و دوام نما ویلا در برابر عوامل مختلف را افزایش خواهد داد. مشخصات فنی متریال‌های در طراحی نمای ویلا عبارتنداز:

  • مصالح باید عایق قدرتمندی در برابر گرما و سرما باشد طوری که دارای ضریب انتقال حرارتی باشد تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند.
  • مصالح باید دارای وزن سبکی باشد و بار اضافه‌ای برای ویلا به وجود نیاورد.
  • مصالح باید در برابر خوردگی، ضربه، خرابی و زلزله استحکام و مقاومت کافی را داشته باشند.
  • مصالح باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن در قسمت‌های مورد نظر اجرا شود و از قابلیت اجرای بالایی برخوردار باشد.
  • مصالح باید در برابر عواملی مثل باد، باران، برف، نور خورشید، آلاینده‌ها و… مقاومت بالایی داشته باشد.
  • مصالح را باید متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر انتخاب کرد.

طراحی نمای ویلا 3

سخن پایانی

خلق حجم معماری اولیه و ایجاد فرورفتگی و برجستگی در ساختار ساختمان اولین و مهم ترین فاکتور در طراحی نما می باشد. چگونگی طراحی نقشه معماری ویلا عامل مؤثری است که تاثیر زیادی در طراحی نمای ویلا ایجاد میکند.

برای مشاوره خرید باغ و زمین در سربندان با مشاور املاک ویوما در تماس باشید.

مقالات مرتبط

نظرات

ten + thirteen =